Czemu Spożywamy Słodycze? Poznaj 3 Powody

Często przypisuje się jedzenie słodyczy brakowi silnej woli, ale czy naprawdę tak jest ? Dzisiaj opowiem Ci o tym czemu spożywamy słodycze i jak wpływają one na mózg. Otrzymasz również 3 praktyczne wskazówki, które zmienią Twoje podejście do słodyczy.

Powód 1 - Radość i Zadowolenie

Kiedy spożywasz cukier, Twój mózg reaguje gwałtownym wydzielaniem dopaminy, hormonu "dobrego samopoczucia". To uczucie przyjemności działa jak motywator do powtarzania tego zachowania. Przypomina to reakcję mózgu na spożycie substancji takich jak heroina i kokaina, czyli substancji uzależniających. Dopamina jest rodzajem neuroprzekaźnika wytwarzanym w mózgu i działa jako przekaźnik chemiczny, przekazując wiadomości między komórkami nerwowymi w mózgu, mózgowi i reszcie ciała.

Nasze mózgi są zaprogramowane na poszukiwanie zachowań, które uwalniają dopaminę w systemie nagrody. Kiedy robimy coś przyjemnego, nasz mózg uwalnia dużą ilość dopaminy, sprawiając, że czujemy się dobrze i chcemy powtórzyć to doświadczenie.. jedząc np.: kolejny kawałek czekolady.

Dlatego przetworzone jedzenie i cukier tak bardzo uzależniają. Powodują uwolnienie do mózgu dużej ilości dopaminy, co daje poczucie, że jesteś na szczycie świata i chcesz powtórzyć to doświadczenie wiele, wiele razy. 🙂

jak słodycze wpływają na mózg

Pokarmy bogate w magnez i tyrozynę, mogą pomóc Ci zwiekszyć poziom dopaminy

Możesz wypróbować środki, które w naturalny sposób zwiększają poziom dopaminy. 

  • Stosuj “dietę” bogatą w produkty bogate w magnez i tyrozynę, elementy budulcowe do produkcji dopaminy. Tyrozyna, aminokwas, jest wchłaniana w organizmie, a następnie trafia do mózgu, gdzie przekształca się w dopaminę

    Do pokarmów zwiększających poziom dopaminy należą kurczaki, migdały, jabłka, awokado, banany, buraki, czekolada, zielone warzywa liściaste, zielona herbata, fasola lima, płatki owsiane, pomarańcze, groszek, nasiona sezamu i dyni, pomidory, kurkuma, arbuz, i kiełki pszenicy. 

  • Angażuj się w zajęcia, które sprawiają Ci radość lub sprawiają, że czujesz się zrelaksowany. Ćwiczenia, medytacja, joga, masaż, zabawa ze zwierzęciem, spacery na łonie natury lub czytanie książki to tylko niektóre przykłady.

    Weź udział w wyzwaniu i pozbądź się jedzenia słodyczy!

Powód 2- Łagodzenie Stresu Emocjonalnego

Czy biegniesz do kuchni, gdy czujesz się przygnębiony lub zdenerwowany? Nie jesteś sam. Moi Podopieczni przed rozpoczęciem współpracy sięgają po słodycze, aby pocieszyć się, aby poradzić sobie z trudnymi uczuciami. Kiedy jesz w odpowiedzi na emocje, nazywa się to jedzeniem emocjonalnym. Każdy czasami tak robi, ale kiedy emocjonalne jedzenie zdarza się często i nie masz innego sposobu, aby sobie z tym poradzić, może to stanowić problem.  Jeśli również dostrzegasz u siebie takie tendencje, zachęcam do wzięcia udziału w quizie dotyczącym jedzenia emocjonalnego. Link znajdziesz TUTAJ.

Nasze ciała potrzebują pożywienia, aby przetrwać. To logiczne, że jedzenie pobudza system nagrody w mózgu i sprawia, że czujesz się lepiej. Chociaż w takich chwilach może się to wydawać sposobem na poradzenie sobie z problemem, jedzenie nie rozwiązuje prawdziwego problemu i nie dociera do jego źródła. 

Jeśli czujesz się zestresowany, niespokojny, znudzony, samotny, smutny lub zmęczony, jedzenie nie naprawi tych uczuć. Tylko może pogorszyć Twoje samopoczucie w dłuższej perspektywie. U niektórych osób ten cykl zwracania się ku jedzeniu, aby sobie z tym poradzić, powoduje poczucie winy i wstydu – uczucia znacznie trudniejsze do pokonania.

Jak sobie poradzić z emocjonalnym jedzeniem?

Nie ma oczywiście jednej magicznej pigułki, to złożony problem. Postaraj się wprowadzić więcej relaksu do swojego życia.

  • Znajdź chociaż jeden sposób na to, aby się zrelaksować. Może to być wyjście na spacer, niekoniecznie zamiana zjedzenia cukru na marchewkę 🥕, to może nie zadziałać, a poza tym zamieniasz jedną czynność jedzeniową na inną.

  • Idź na spacer, usiądź i zacznij głęboko oddychać, odwróć swoją uwagę od jedzenia słodyczy – możesz także dołączyć do wyzwania “Jak pozbyć się jedzenia cukru w 5 dni”?😊🚶‍♂️🌿

Powód 3- Niski Poziom Białka, Błonnika i Tłuszczu

Jako terapeuta żywieniowy nie używam słowa "dieta". Jeśli więc Twoje pokarmy będą ubogie w białko, błonnik, tłuszcze, to nie będziesz odczuwać sytości na dłużej, skłaniając się do sięgania po przekąski. Włączenie do diety źródeł białka i błonnika może pomóc w utrzymaniu uczucia sytości, stabilizacji poziomu glukozy we krwi i tym samym - zmniejszy ochotę na słodycze.

Jak to zrobić?

Oto kilka przykładów posiłków, które mogą dostarczyć odpowiednią dawkę białka, błonnika i tłuszczu:

Przykłady śniadań:

  • Jajecznica ze szpinakiem i awokado

  • Owsianka z orzechami i owocami

  • Tofu scramble z warzywami

Dania obiadowe:

  • Sałatka z ciecierzycą i tuńczykiem

  • Quinoa z warzywami i indykiem

  • Dorsz z pieczonym batatem i szparagami

Czy zauważasz w swoim codziennym jadłospisie takie smakowite i odżywcze posiłki?😊

Pamiętaj, że istnieje mnóstwo opcji dostosowania tych posiłków do swoich własnych gustów i upodobań. To ważne, abyś eksperymentował i znalazł posiłek, który nie tylko dobrze smakuje, ale także odpowiada Twoim preferencjom.

Zastanów się, jaki jest konkretny powód, dla którego sięgasz po słodkości – czy to dla radości, radzenia sobie ze stresem, czy też może wynika to z nieodpowiednio zbilansowanych posiłków?

Trzymam za Ciebie kciuki, abyś zidentyfikował te przyczyny i znalazł skuteczne rozwiązania. To wyzwanie jest ważne dla poprawy Twojego samopoczucia i zdrowia!

Jeśli potrzebujesz wsparcia lub chciałbyś podzielić się swoimi problemami zdrowotnymi z którymi borykasz się już od dłuższego czasu, zarezerwuj bezpłatną 20-minutową, bezpłatną rozmowę. Jestem tutaj, aby Ci pomóc.💗

Życie jest jak pudełko czekoladek – nigdy nie wiesz, co dostaniesz.
— film "Forrest Gump"

W trakcie tworzenia bloga korzystałam z różnorodnych materiałów źródłowych, równocześnie integrując je ze swoją własną wiedzą popartą naukowo: