Krem z awokado i banana

Połączenie awokado z bananem? Mega smaczne połączenie dla tych, którzy sięgają bo sklepowe słodycze a te nie dostarczają im żadnych wartości odżywczych. Awokado jest bogate w wiele składników odżywczych, w tym błonnik, zdrowe tłuszcze, witaminy C, E, B6, potas, magnez i kwas foliowy. Regularne wprowadzanie awokado do diety może poprawić ogólną jakość diety i poprawić Twoje samopoczucie. Dodanie zdrowego tłuszczu (awokado) do śniadania, pomoże w stabilizacji poziomu cukru we krwi dzięki czemu odczujesz sytość na znacznie dłużej.

Banany zaś są dobrym źródłem kilku niezbędnych składników odżywczych, w tym manganu, potasu oraz witamin C i B6. Dostarczają jedynie znikome ilości białka i tłuszczu, dlatego w połączeniu z awokado, mogą pozytywnie wpłynąć na poziom energii w ciągu dnia, nie powodując energetycznego spadku oraz trudności z koncentracją.

Czas przygotowania: 10 minut, proporcje dla 2 osób.

Składniki:

  • 1 dojrzały banan (jeśli chcesz, aby krem był słodszy)

  • ½  awokado 

  • 2 czubate łyżeczki kakao

Do dekoracji:

  • 6 mrożonych wiśni (mogą być świeże)

  • 2 łyżki wiórków kokosowych

  • 2 łyżki mieszanki orzechów

Przygotowanie:

  • Wszystkie składniki na krem z awokado włóż do blendera, zmiksuj na gładki mus. 

  • Gotowy mus z awokado przełóż do szklaneczek, udekoruj wiśniami, orzechami oraz wiórkami kokosowymi.

  • Przechowuj w lodówce przez kilka godzin lub zjedz bezpośrednio po schłodzeniu.♥

Czy bananany są wskazane dla osób cierpiących na IBS (zespół jelita drażliwego)?

Gdy banan dojrzewa, zawarta w nim skrobia zamienia się w cukier. Z tego powodu niedojrzałe (zielone) banany są bogate w skrobię i skrobię odporną, podczas gdy dojrzałe (żółte) zawierają głównie cukier. Banany zawierają również przyzwoitą ilość błonnika.Niedojrzałe banany mają niską zawartość FODMAPS i dlatego są lepszym wyborem dla osób z IBS (zespół jelita drażliwego) — chociaż nie są tak słodkie ani miękkie jak dojrzałe i żółciutkie banany. Jednak w miarę dojrzewania banany gromadzą rodzaj FODMAP zwany oligofruktanami. Dlatego dojrzałe są uważane za żywność o wysokiej zawartości FODMAP i nie są polecane osobom cierpiącym na zespół jelita drażliwego. Jeżeli cierpisz na nadrażliwość jelita, umów się na bezpłatną 30 minutową rozmowę.