Jedzenie jest bardzo proste i dlatego bywa trudne.

  • Spożywany pokarm spełnia wiele funkcji, a człowiek funkcjonuje w wielu wymiarach: biologicznym, psychicznym, duchowym i społecznym.

  • Jedzenie rozumiane jest jako pokarm albo jako czynność przyjmowania i przyswajania przez organizm substancji pokarmowych. 

  • W samym słowie „odżywianie” odnajdujemy prawdę, że jedzenie pozwala na odnawianie życia i jego podtrzymywanie. Także znaczenie słowa „posiłek” wskazuje, że ma on dostarczać sił i energii do podejmowania różnego rodzaju aktywności. Jedzenie w sensie biologicznym jest więc dla istot żyjących „paliwem”.

Jaką rolę pełni dla Ciebie jedzenie?

  • Czy jest to odciągacz myśli, pocieszacz w trudnych chwilach, środek uspokajający w sytuacjach napięcia czy sposób na nudę?

  • A może jedzenie jest dla Ciebie formą wyrażania emocji – i jesteś „głodny uczuć”?

Energia Twoich myśli i emocji przekształcana jest w konkretną informację, która dociera do każdej maleńkiej komórki Twojego ciała. Życie w biegu, nadmierny stres powodują, iż tracimy kontakt ze swoim ciałem i mylimy głód, związany z jedzeniem, z głodem, związanym z zaspokojeniem potrzeb psychologicznych.

Stres przybiera wiele form: stres emocjonalny lub fizyczny czy ten spowodowany czynnikami wewnętrznymi (np. zaburzeniami hormonalnymi, toksynami, stanami zapalnymi) lub zewnętrznymi (np. pracą, przejadaniem się, ograniczaniem kalorycznym, niedoborem składników odżywczych).

Stres ma różne oblicza. Jeśli jest krótkotrwały, może wpływać na nas pozytywnie, motywując do działania, długotrwały działa negatywnie.

Podczas reakcji stresowej mózg otrzymuje sygnał o niebezpieczeństwie i aktywuje podwzgórze do wytwarzania hormonu CRH – kortykoliberyny. Następuje stymuluja nadnerczy do wytwarzania kortyzolu – znanego hormonu stresu. W odpowiedzi na stresor i przygotowanie organizmu do reakcji “walcz lub uciekaj” (z ang. fight and flight) organizm wytwarza glukozę (cukier). Po ustaniu sytuacji stresowej, poziom glukozy powinien wrócić do równowagi.

Co się dzieje, kiedy stres w Twoim życiu jest długotrwały? Jakie są konsekwencje długotrwałych reakcji stresowych?

Należy mieć świadomość, że powtarzające się epizody stresu mogą powodować poważne zmiany poziomu cukru we krwi, zwiększając ryzyko hipoglikemii (niskiego poziomu cukru we krwi). Kiedy sytuacja stresowa mija, Twój organizm (a zwłaszcza mózg, który jest bardzo wrażliwy na wahania poziomu glukozy), “poszukuje” jedzenia. Może to być jeden ze schematów Twojego emocjonalnego podejścia do jedzenia.

Zdrowe podejście do odżywiania koncentruje się na degustacji, jedzeniu bez poczucia winy i skupianiu się na sprawności i energii, a nie na ciągłym sprawdzaniu wagi i liczeniu kalorii.

 
pl.png
  • Czy jedzenie zawładnęło całym Twoim życiem?

  • Czy emocjonalne jedzenie sabotuje Twoje wysiłki związane z uzyskaniem upragnionej wagi

  • Czy jest to jedyna przyjemność, jaką masz w życiu?

  • Czy jesteś zmęczony ciągłym „zajadaniem swoich uczuć”?

 
  • Jako psychodietetyk i terapeuta stosujący metodę Eating Freely ™ NT pracuję z klientami zmagającymi się z zaburzeniami odżywiania, bulimią i seryjnymi dietami.

  • Pomogę Ci w drodze ku dobrej relacji z jedzeniem, jedzeniem pozbawionym poczucia winy, lęku i wstydu.

  • Rozumiem Twoje poczucie winy, niepokój, depresję i samotność po napadzie obżarstwa.

  • Zawrzyj pokój z jedzeniem… i ostatecznie ze sobą.

Weź udział w Quizie i poznaj przyczynę swojego emocjonalnego jedzenia?

Po uzupełnieniu quizu otrzymasz ode mnie spersonalizowaną odpowiedź wraz z informacją jaki krok możesz podjąć już teraz, aby poprawić swoją relację z jedzeniem.

Najlepszy sposób jedzenia jest taki, który sprawia, że czujesz się zdrowy i szczęśliwy
— M.aDAMSKA
 

Terapia żywieniowa nie zastąpi psychoterapii, ani porady medycznej, ale jest jej  uzupełnieniem. Często współpracuję z lekarzami i psychoterapeutami w celu uzyskania dla Ciebie najlepszych rezultatów.