Nutrition-4Health

View Original

Naturalne sposoby na obniżenie poziomu kortyzolu

Żyjesz sobie, snujesz plany i marzenia, a mimo że w Twoim życiu nie dzieje się nic nadzwyczajnego, odczuwasz, że Twoje ciało toczy nieustanną walkę ze stresem, który owija Cię jak szara mgła. Twoje dni przypominają zawody na wytrzymałość, to jak ciągła walka z przeciwnikiem do pokonania.

Pewnego dnia, podczas badań, dowiadujesz się, że masz nadciśnienie, a kiedy patrzysz w lustro, widzisz, jak zmęczenie maluje smutne cienie na Twojej twarzy, a wokół brzucha zaczynają pojawiać się niechciane przyrosty tłuszczu. Wcześniej tego nie doświadczałaś, mówisz.

Właściwie nic się nie zmieniło w Twoim życiu, tempo jest takie samo, ale coś jest nie tak.

Zauważasz, że nie możesz już robić dokładnie tych samych rzeczy, co kiedyś, bo Twoje ciało zachowuje się już zupełnie inaczej. Wystarczy, że zjesz coś nieodpowiedniego, a Twoja waga rośnie.

Być może masz za dużo cukru 🍫 w swoim organiźmie? O tym pisałam tutaj.

Jeśli będziesz patrzeć na każdy objaw osobno, będziesz kręcić się w kółko i leczyć każdy z objawów z osobna.

Wyobraź sobie, że jesteś drzewem, roślinką, i ta roślinka zaczyna chorować? Co robisz? Idziesz do jednego lekarza, który leczy listki, które robią się brązowe, a do drugiego, który leczy liście, czerwone? Nie, opiekujesz się roślinką całościowo. Dbasz o to, aby miała odpowiednie nasłonecznienie, nawodnienie i pokarm, może zapodasz jej jakąś odżywkę? To są podstawy. A jak sama zaczynasz chorować, od czego zaczynasz?

Zdrowe nawyki zywieniowe to nie dieta

  1. Zdrowe Nawyki Żywieniowe

Zdrowe odżywianie to nie dieta. Nie powiem Ci, że jak pójdziesz na dietę, to obniżysz kortyzol. To słowo jest zakazane w moim słowniku podczas pracy z kobietami. 😊Zdrowe odżywianie to podstawa, jeśli chcesz obniżyć poziom kortyzolu. Postaw na warzywa, trochę owoców, zdrowe tłuszcze i białko. Zrezygnuj z białej mąki, przetworzonych produktów, przede wszystkim cukru, który sam w sobie jest niesamowitym stresem dla Twojego organizmu. Przygotowałam wyzwanie, jak pozbyć się jedzenia cukru w 5 dni i serdecznie Cię na nie zapraszam.

🟢 Zobaczysz, jak zaczynają stabilizować się Twoje hormony, w tym hormon stresu. Zauważysz, że jedząc odpowiednio zbilansowane posiłki, czujesz się spokojniejsza. Wzbogać swoje posiłki w witaminy z grupy B pozwoli Ci skuteczniej redukować skutki stresu oraz przywrócić właściwe funkcjonowanie nadnerczy.

🟢 Dodaj do “diety” produkty takie jak ryby, fasola, owoce, nasiona słonecznika, produkty bogate głównie w witaminę B5, której rola jest kluczowa.

🟢 Klientki, z którymi pracuję, czują, że ich nastrój się stabilizuje, a one wreszcie nie muszą się stresować ani dietą, ani jedzeniem. Wiedzą, co mają jeść. Do tego Ciebie też zachęcam.

Już pół litra odwodnienia może podnieść poziom kortyzolu, zwanego hormonem stresu

2. Woda, Klucz do Zdrowia

Kolejnym kluczowym elementem jest pozostanie nawodnionym.

Wiesz, że odpowiednie nawodnienie jest kluczowe dla zdrowia i dobrego samopoczucia.

Odpowiednie nawodnienie każdego dnia wspomaga detoksykację i utrzymanie zdrowego metabolizmu.

Badania wykazały, że nawet pół litra odwodnienia może podnieść poziom kortyzolu. Wysoki poziom kortyzolu wiąże się z dużym stresem! Nie oznacza to, że woda leczy wszystkie problemy rodzinne i terminy w pracy, ale przynajmniej nie musisz dokładać sobie problemu odwodnienia do i tak już zapracowanego życia. Jeśli mieszkasz w gorącym klimacie, ćwiczysz więcej niż 30 minut dziennie lub źle się czujesz, powinieneś zwiększyć spożycie płynów.

3. Aktywność Fizyczna i Jej Korzyści

Regularna aktywność fizyczna pomaga obniżyć poziom kortyzolu i ustabilizować wagę. Zwiększona waga jest już sama w sobie stresem dla organizmu, gdyż podtrzymuje stany zapalne, utrzymuje nas w trybie walki, co dodatkowo zwiększa ilość kortyzolu.

Zacznij od małych kroków. Jeśli do tej pory nie miałaś siły na ćwiczenia, wyjdź na spacer. Podczas ćwiczeń Twój organizm produkuje endorfiny, czyli „hormony dobrego samopoczucia”. Te hormony zwalczają skutki stresu i lęku, a w miarę ich spadku, nadnercza zmniejszają produkcję kortyzolu.

Oprócz regulowania poziomu kortyzolu, regularna aktywność fizyczna zwiększa metabolizm i może pomóc w utracie wagi, co poprawia samopoczucie i zmniejsza napięcie.

4. Sen, Kluczowy Element Regeneracji

Sen odgrywa kluczową rolę w regulacji poziomu kortyzolu w organizmie. Dlatego jeśli chcesz zredukować stres w swoim życiu, postaw na regenerujący sen.

🟢 Zastanów się, co może wpływać na jakość Twojego snu, jak się czujesz rano? 🟢 Czy czujesz się zregenerowana?

Stworzenie harmonogramu snu, który przestrzegasz, to kolejny klucz do poprawy kortyzolu. Aby zapewnić sobie spokojny sen, zainstaluj żaluzje zaciemniające pomieszczenie, może maseczka na oczy czy olejki eteryczne Ci w tym pomogą?

Wyeliminuj także kofeinę w drugiej połowie dnia, zastępując ją zdrowszymi alternatywami jak ziołowe herbatki z wierzby, lawendy czy rumianku.

Wyłączenie elektroniki godzinę przed snem oraz unikanie kofeiny wieczorem może pomóc Ci uzyskać zalecane 7–9 godzin snu każdej nocy, co pomoże obniżyć poziom kortyzolu.

Jesteś ciągle zmęczona? Sprawdź warsztat online i poznaj przyczyny swojego zmęczenia.

5. Ograniczenie Kofeiny

Wiele osób uważa, że potrzebuje kawy i innych napojów zawierających kofeinę przez cały dzień, aby się pobudzić. Gdy poziomy kortyzolu są wysokie, może to prowadzić do bezsenności i zmęczenia, powodując potrzebę spożywania dużej ilości kofeiny. Niestety, badania wykazały, że kofeina pobudza produkcję kortyzolu, co dodatkowo pogłębia zmęczenie i bezsenność. Spróbuj zastąpić napoje zawierające kofeinę zdrowszymi alternatywami, takimi jak woda lub koktajle warzywne.

6. Redukcja Stresu, czyli Przestań Walczyć

Jeśli nie chcesz już być zakładniczką codziennego stresu, zdecyduj się na regularną praktykę jogi i medytacji. Jeśli w Twoim dniu pełnym wyzwań przeznaczenie czasu na odpoczynek stanie się Twoim priorytetem, i wprowadzisz ćwiczenia oddechowe, to te chwile spokoju i refleksji pomogą Ci obniżyć poziom stresu i cieszyć się pełnym, relaksującym snem. To także może sprawić, że Twój organizm nie będzie w ciągłej gotowości do walki, nie będziesz się czuła ciągle zestresowana.

7. Suplementy Diety

W swojej podróży do zmniejszenia poziomu kortyzolu, zastanów się nad spersonalizowaną suplementacją. Magnez, który jest odpowiedzialny za setki procesów w organizmie, nie powinien być pomijany. Witaminy z grupy B, kwasy tłuszczowe omega 3, czy ashwaganda mogą zmniejszyć wpływ stresu na Twój organizm i obniżyć poziom kortyzolu. Ashwagandha to zioło używane w tradycyjnej medycynie indyjskiej, które pomaga dostosować się do stresu i zmniejszyć lęki.

Gdy te dwie substancje są przyjmowane razem, poziom stresu może się obniżyć, co prowadzi do regulacji poziomu kortyzolu.

Poznanie problemów ze zdrowiem to jedno, ale równie ważne są kolejne kroki, które podejmiesz, aby je poprawić. Kluczowe jest podjęcie działań, które będą długofalowo służyły Twojemu zdrowiu.

🟣 Spotkanie 1:1 z terapeutą żywieniowym pozwala spojrzeć na wszystkie Twoje problemy zdrowotne jako całość. Być może czekasz na moment, kiedy ktoś wreszcie dokładnie przeanalizuje wszystkie aspekty Twojego zdrowia, pomagając Ci zrozumieć, co się dzieje i jak możesz sobie pomóc?

🟣 Dzięki indywidualnemu podejściu terapeuta żywieniowy zrozumie Twoje potrzeby i cele zdrowotne, dostosowując odżywianie do Twoich preferencji oraz stylu życia. Odżywianie to nie dieta – to sposób na pełniejsze, zdrowsze życie, bez zakazów i restrykcji. Możesz jeść chleb i cieszyć się jedzeniem, bez wprowadzania ciała w stan stresu. Jedzenie to sposób na odżywienie od środka, na poczucie się zaopiekowaną i ogrzaną miłością pochodzącą od zdrowego pokarmu. 💗

Pozwól sobie na profesjonalne wsparcie i zacznij dbać o siebie już dziś.

Zwłaszcza jeśli masz poczucie, że próbowałaś już wszystkiego i potrzebujesz indywidualnego wsparcia - umów się na bezpłatną 20-minutową rozmowę poznawczą i zacznij działać w świadomy sposób.💗

W trakcie tworzenia bloga korzystałam z różnorodnych materiałów źródłowych, równocześnie integrując je ze swoją własną wiedzą popartą naukowo:

https://www.webmd.com/diet/features/water-stress-reduction